Recenzowany póÅ‚rocznik zatytuÅ‚owany Problemy Wczesnej Edukacji/Issues in Early Education (ISSN 1734-1582) ukazaÅ‚ siÄ™ po raz pierwszy w 2005 roku pod patronatem Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Od numeru 2011/2 (14) pismo jest kwartalnikiem. Jest skierowane do Å›rodowiska akademickiego, metodyków, nauczycieli-praktyków, studentów z obszaru nauk spoÅ‚ecznych i humanistyki oraz osób zainteresowanych podejmowanÄ… tu problematykÄ…. ArtykuÅ‚y naukowo-k
Wszystkie tematy poruszone w książce o płacach na 2019 rok zostały bogato zilustrowane przykładowymi obliczeniami, opisem najlepszych stosowanych praktyk oraz wskazaniem najczęściej popełnianych błędów i sposobami ich unikania.
Na początku książki o płacach Pani Monika Cieślak omawia szczegółowo nowości wprowadzone w 2019 r.! Wyjaśnia komu i jak naliczać i wypłacać wynagrodzenia zachowując zasady obowiązujące od 1 stycznia 2019 roku związane z minimalną stawką godzinową. Potem przedstawia nowe zasady odliczania kwoty wolnej od podatku. Przedstawia najnowsze indywidualne interpretacje podatkowe oraz interpretacje ZUS.
Następnie przedstawia krok po kroku, technikę naliczania wynagrodzeń. Przedstawia metodę wyliczania poszczególnych obligatoryjnych składników wynagrodzenia tj. wynagrodzenie urlopowe, chorobowe, przestojowe w różnych systemach wynagrodzeń (czasowym: miesięcznym, godzinowym, akordowym, prowizyjnym, mieszanym). Omawia rozbieżności i wątpliwości w zakresie naliczania obligatoryjnych składników wynagrodzenia.
W dalszej części autorka omawia sposób wyliczania wynagrodzenia wypłacanego na podstawie umów cywilno-prawnych (umowy o dzieło, zlecenia, kontraktu menedżerskiego, umowy o praktykę absolwencką, powołania), po czym przechodzi do szczegółowego omówienia kwestii związanych z opodatkowaniem i oskładkowaniem różnych składników wynagrodzenia. Przedstawia i wyjaśnia wszystkie niuanse dotyczące wynagradzania osób, zatrudnionych zarówno na podstawie umowy o pracę jak i na podstawie umów zlecenia.
Wszystkie tematy poruszone w książce zostały bogato zilustrowane przykładowymi obliczeniami, opisem najlepszych stosowanych praktyk oraz wskazaniem najczęściej popełnianych błędów i sposobami ich unikania. Osobny rozdział poświęcony jest kontrolom ZUS i urzędu skarbowego oraz najczęściej popełnianym błędom podczas naliczania płac.
Stan prawny na: 15 stycznia 2019 roku
Zostaw komentarz
twój adres email jest bezpieczny *